iso_4217 3.12.1 - en to vi translation catalogue (274 entries)

en: Afghani
vi: Đồng Ap-ga-ni

en: Albanian Old Lek
vi: Đồng Léc cũ An-ba-ni

en: Algerian Dinar
vi: Đồng Đi-nă An-giê-ri

en: Andorran Franc
vi: Đồng Frăng An-đoa-ra

en: Andorran Peseta
vi: Đồng Pe-xê-ta An-đoa-ra

en: Angola Kwanza Reajustado
vi: Đồng Cou-an-xa Rê-a-giu-x-ta-đô An-go-la

en: Angola New Kwanza
vi: Đồng Cou-an-xa mới An-go-la

en: Angolan New Kwanza
vi: Đồng Cou-an-xa mới An-go-la

en: Argentine Austral
vi: Đồng Au-x-tơ-ran Á-căn-đình

en: Argentine Peso
vi: Đồng Pê-xô Á-căn-đình

en: Argentine peso ley
vi: Đồng Pê-xô Lê Á-căn-đình

en: Argentine peso moneda nacional
vi: Đồng pe-xô tiền quốc gia

en: Armenian Dram
vi: Đồng Đơ-ram Ac-mê-ni

en: Aruban Guilder
vi: Đồng guin-đơn A-ru-ba

en: Australian Dollar
vi: Đô-la Úc

en: Austrian Schilling
vi: Đồng Silinh Ao

en: Azerbaijanian Manat
vi: Đồng Ma-nát Ai-xơ-bai-gianh

en: Bahamian Dollar
vi: Đô-la Ba-ha-ma

en: Bahraini Dinar
vi: Đồng Đi-nă Ba-rê-ni

en: Baht
vi: Đồng Băt

en: Balboa
vi: Đồng Ban-bô-a

en: Barbados Dollar
vi: Đô-la Ba-bê-đoxơ

en: Belarussian Rouble
vi: Đồng Rúp Be-la-ruxợ

en: Belarussian Ruble
vi: Đồng Rúp Be-la-ruxợ

en: Belgian Franc
vi: Đồng Frăng Bỉ

en: Belgian Franc Convertible
vi: Đồng Frăng Bỉ có thể chuyển đổi

en: Belgian Franc Financial
vi: Đồng Frăng Bỉ tài chính

en: Belize Dollar
vi: Đô-la Be-li-xơ

en: Bermudian Dollar
vi: Đô-la Bơ-mu-đa

en: Bolivar Fuerte
vi: Đồng Phu-e-tê Bo-li-vă

en: Bolivian Peso
vi: Đồng Pê-sô Bo-li-vi-a

en: Boliviano
vi: Đồng Bo-li-vi-a-nô

en: Bosnia and Herzegovina Dinar
vi: Đồng Đi-nă Bô-x-ni-a và Héc-xê-gô-vi-na

en: Brazilian Cruzado
vi: Đồng Cơ-ru-xa-đô Bra-xin

en: Brazilian Cruzeiro
vi: Đồng Cơ-ru-xi-e-rô Bra-xin

en: Brazilian Cruzeiro Real
vi: Đồng Cơ-ru-xi-e-rô Rê-an Bra-xin

en: Brazilian New Cruzado
vi: Đồng Cơ-ru-xa-đô mới Bra-xin

en: Brazilian Real
vi: Đồng Rê-ăn Braxin

en: Brunei Dollar
vi: Đô-la Bơ-ru-nei

en: Bulgarian Lev
vi: Đồng Lév Bảo Gia Lơi

en: Bulgarian Lev A/52
vi: Đồng Lév Bảo Gia Lơi A/52

en: Bulgarian Lev A/62
vi: Đồng Lév Bảo Gia Lơi A/62

en: Bulgarian Lev A/99
vi: Đồng Lév Bun-ga-ri A/99

en: Burundi Franc
vi: Đồng frăng Bu-run-đi

en: CFA Franc BCEAO
vi: Đồng Frăng CFA BCEAO

en: CFA Franc BEAC
vi: Đồng Frăng CFA BEAC

en: CFP Franc
vi: Đồng Frăng CFP

en: Canadian Dollar
vi: Đô-la Ca-na-đa

en: Cape Verde Escudo
vi: Đồng Ex-cu-đô Cáp Vea-đợ

en: Cayman Islands Dollar
vi: Đô-la Quần Đảo Cay-manh

en: Cedi
vi: Đồng Xe-đi

en: Chilean Peso
vi: Đồng Pê-sô Chi-lê

en: Chinese Peoples Bank Dollar
vi: Đô-la Ngân Hàng Nhân Dân Trung Quốc

en: Code for testing purposes
vi: Mã để thử ra

en: Colombian Peso
vi: Đồng Pê-sô Co-lom-bi-a

en: Comoro Franc
vi: Đồng Frăng Co-mo-rô

en: Convertible Marks
vi: Đồng Mác có thể chuyển đổi

en: Cordoba Oro
vi: Đồng Coa-đô-ba O-rô

en: Costa Rican Colon
vi: Đồng Co-lon Cốt-x-tha Ri-ca

en: Croatian Dinar
vi: Đồng Đi-nă Cợ-rô-a-ti-a

en: Croatian Kuna
vi: Đồng Cu-na Cơ-rô-a-ti-a

en: Cuban Peso
vi: Đồng Pê-sô Cu-ba

en: Cyprus Pound
vi: Đồng bảng Síp

en: Czech Koruna
vi: Đồng Ko-ru-na Séc

en: Czechoslovak Koruna
vi: Đồng Co-ru-na Tiệp Khắc

en: Czechoslovak Krona A/53
vi: Đồng Cơ-ro-na Tiệp Khắc A/53

en: Dalasi
vi: Đồng Đa-la-si

en: Danish Krone
vi: Đồng Cơ-rô-ne Đan Mạch

en: Denar
vi: Đồng Đi-nă

en: Deutsche Mark
vi: Đồng Mác Đức

en: Djibouti Franc
vi: Đồng Frăng Gi-bou-ti

en: Dobra
vi: Đồng Đóp-ra

en: Dominican Peso
vi: Đồng Pê-sô Đo-mi-ni-ca

en: Dong
vi: Đồng

en: East Caribbean Dollar
vi: Đô-la Đông Ca-rib

en: East German Mark of the GDR
vi: Đồng Mác Đông Đức (GDR)

en: Ecuador Sucre
vi: Đồng Xu-cơ-re E-cua-doa

en: Ecuador Unidad de Valor Constante UVC
vi: Đồng E-cu-a-đoa U-ni-đát đe Va-loa Con-x-tan-te UVC

en: Egyptian Pound
vi: Đồng bảng Ai Cập

en: El Salvador Colon
vi: Đồng Co-lon En Xan-va-đoa

en: Equatorial Guinea Ekwele
vi: Đồng E-cou-ê-lê Ghi-nê Xích-đạo

en: Ethiopian Birr
vi: Đông Bi-rợ Ê-ti-ô-pi

en: Euro
vi: Đồng Eu-rô

en: European Composite Unit (EURCO)
vi: Dơn Vị Đa Hợp Châu Âu (EURCO)

en: European Currency Unit ECU
vi: Dơn Vị Tiền Tệ Châu Âu ECU

en: European Monetary Unit (E.M.U.-6)
vi: Dơn Vị Tiền Tệ Châu Âu (E.M.U.-6)

en: European Unit of Account 17 (E.U.A.-17)
vi: Dơn Vị của Tài Khoản Châu Âu 17 (E.U.A.-17)

en: European Unit of Account 9 (E.U.A.-9)
vi: Dơn Vị của Tài Khoản Châu Âu 9 (E.U.A.-9)

en: Falkland Islands Pound
vi: Đồng bảng Đảo Phoa-kh-lận-đh

en: Fiji Dollar
vi: Đô-la Phi-gi

en: Finnish Markka
vi: Đồng Mă-ca Phần Lan

en: Forint
vi: Đồng Pho-rin-th

en: Franc Congolais
vi: Đồng Frăng Con-gô

en: French Franc
vi: Đồng Frăng Pháp

en: Georgian Coupon
vi: Đồng Cou-pon Gi-oa-gi-a

en: Ghana Cedi
vi: Đồng Xê-đi của Gha-na

en: Gibraltar Pound
vi: Đồng bảng Gi-boa-tha

en: Gold
vi: Vàng

en: Gold-Franc
vi: Đồng Frăng Vàng

en: Gourde
vi: Đồng Guo-đe

en: Greek Drachma
vi: Đồng đrac-ma Hy Lạp

en: Guarani
vi: Đồng Gua-ra-ni

en: Guinea Escudo
vi: Đồng Et-cu-đô Ghi-ni

en: Guinea Franc
vi: Đồng Frăng Ghi-ni

en: Guinea Syli
vi: Đồng Xi-li Ghi-ni

en: Guinea-Bissau Peso
vi: Đồng Pê-sô Ghi-ni-Bi-sau

en: Guyana Dollar
vi: Đô-la Guy-a-na

en: Hong Kong Dollar
vi: Đô-la Hồng Kông

en: Hryvnia
vi: Đồng H-ri-v-ni-a

en: Iceland Krona
vi: Đồng Cơ-rô-na Băng Đảo

en: Iceland Old Krona
vi: Đồng Cơ-ro-na cũ Băng Đảo

en: Indian Rupee
vi: Đồng Ru-pi Ấn Độ

en: Iranian Rial
vi: Đồng Ri-an Ba Tư

en: Iraqi Dinar
vi: Đồng Đi-nă I-rắc

en: Irish Pound
vi: Đồng Bảng Ái-nhĩ-lan

en: Israeli Old Shekel
vi: Đồng Seken cũ Do Thái

en: Israeli Pound
vi: Đồng bảng Do Thái

en: Italian Lira
vi: Đồng Li-ra Ý

en: Jamaican Dollar
vi: Đô-la Gia-mê-ca

en: Jordanian Dinar
vi: Đồng Đi-nă Gi-oa-đanh

en: Kenyan Shilling
vi: Đồng Silinh Khi-ni-a

en: Kina
vi: Đồng Khi-na

en: Kip
vi: Đồng Kip

en: Kroon
vi: Đồng Khơ-runh

en: Kuwaiti Dinar
vi: Đồng Đi-nă Cu-ouai-thi

en: Kwacha
vi: Đồng Cơ-ouă-cha

en: Kwanza
vi: Đồng Cou-ăn-xa

en: Kyat
vi: Đồng Kyat

en: Lao kip
vi: Đồng Kip Lào

en: Lari
vi: Đồng La-ri

en: Latvian Lats
vi: Đồng Lát-x Lát-vi-a

en: Latvian Ruble
vi: Đồng Rúp Lát-vi-a

en: Lebanese Pound
vi: Đồng Bảng Le-ba-nonh

en: Lek
vi: Đồng Léc

en: Lempira
vi: Đồng Lem-pi-ra

en: Leone
vi: Đồng Le-ô-ne

en: Lesotho Maloti
vi: Đồng Ma-lo-ti Le-xo-to

en: Liberian Dollar
vi: Đô-la Li-be-ri-a

en: Libyan Dinar
vi: Đồng Đi-nă Lib-i-a

en: Lilangeni
vi: Đồng Li-lan-ge-ni

en: Lithuanian Litas
vi: Đồng Li-tax Li-tu-a-ni-a

en: Lithuanian Talonas
vi: Đồng Ta-lo-nax Li-tu-a-ni

en: Loti
vi: Đồng Lô-ti

en: Luxembourg Convertible Franc
vi: Đồng Frăng có thể chuyển đổi Lục Xâm Bảo

en: Luxembourg Financial Franc
vi: Đồng Frăng Tài Chính Lục Xâm Bảo

en: Luxembourg Franc
vi: Đồng Frăng Lục Xâm Bảo

en: Malagasy Ariary
vi: Đồng A-ri-a-ri Ma-la-ga-xi

en: Malagasy Franc
vi: Đồng Frăng Ma-la-ga-xi

en: Malaysian Ringgit
vi: Đồng Ring-git Ma-lay-si-a

en: Maldive Rupee
vi: Đồng Ru-pi Man-đi-ve

en: Mali Franc
vi: Đồng Frăng Ma-li

en: Maltese Lira
vi: Đồng Li-ra Mantơ

en: Maltese Pound
vi: Đang bảng Mantơ

en: Manat
vi: Đồng Ma-nát

en: Mauritius Rupee
vi: Đồng Ru-pi Mau-ri-sợx

en: Metical
vi: Đồng Me-ti-can

en: Mexican Peso
vi: Đồng Pê-sô Mê-hi-cô

en: Mexican Unidad de Inversion (UDI)
vi: Đồng U-ni-đat đe In-ve-si-onh (UID) Mê-hi-cô

en: Moldovan Leu
vi: Đồng Leu Moc-đo-vanh

en: Moroccan Dirham
vi: Đồng Đơ-rậm Mo-ro-cô

en: Mozambique Escudo
vi: Đồng Ex-cu-đô Mo-xam-bi-cơ

en: Mozambique Metical
vi: Đồng Me-ti-can Mo-xam-bi-khợ

en: Mvdol
vi: Đồng M-v-đon

en: Naira
vi: Đồng Nai-ra

en: Nakfa
vi: Đồng Nác-pha

en: Namibia Dollar
vi: Đô-la Na-mi-bi-a

en: Nepalese Rupee
vi: Đồng Ru-pi Ne-pan

en: Netherlands Antillian Guilder
vi: Đồng guin-đơn An-ti-li Hòa Lan

en: Netherlands Guilder
vi: Đồng Guin-đơn Hòa Lan

en: New Israeli Sheqel
vi: Đồng seken Do Thái mới

en: New Leu
vi: Đồng Leu mới

en: New Taiwan Dollar
vi: Đô-la mới Đài Loan

en: New Turkish Lira
vi: Đồng Li-ra mới Thổ Nhĩ Kỳ

en: New Zaire
vi: Đồng Xai-i-re mới

en: New Zealand Dollar
vi: Đô-la Niu Di-Lan

en: Ngultrum
vi: Đồng N-gun-trum

en: Nicaraguan Cordoba
vi: Đồng Coa-đô-ba Ni-ca-ra-gu-a

en: No currency
vi: Không có tiền tệ

en: North Korean Won
vi: Đồng Ouonh Bắc Hàn

en: Norwegian Krone
vi: Đồng Cu-rô-ne Na Uy

en: Nuevo Sol
vi: Đồng Nu-ê-vô Son

en: Old Uruguayan Peso
vi: Đồng Pê-sô cũ U-ru-guay

en: Ouguiya
vi: Đồng Ou-gui-ya

en: Pa'anga
vi: Đồng Pa-an-ga

en: Pakistan Rupee
vi: Đồng Ru-pi Pa-ki-x-thănh

en: Palladium
vi: Pa-la-đi

en: Pataca
vi: Đồng Pa-ta-ca

en: Peruvian Inti
vi: Đồng In-ti Pe-ru

en: Peruvian Sol
vi: Đồng Xon Pe-ru

en: Peso Argentino
vi: Đồng Pê-sô Á-căn-đình

en: Peso Uruguayo
vi: Đồng Pê-sô U-ru-guay

en: Philippine Peso
vi: Đồng Pê-sô Phi-li-pi-nô

en: Platinum
vi: Bạch kim

en: Polish Złoty
vi: Đồng Doua-ti Ba Lan

en: Portuguese Escudo
vi: Đồng Ex-cu-đô Bồ Đào Nha

en: Pound Sterling
vi: Đồng bảng Quốc Anh

en: Pula
vi: Đồng Pu-la

en: Qatari Rial
vi: Đồng Ri-an Ca-tă

en: Quetzal
vi: Đồng Quét-xan

en: RINET Funds Code
vi: Mã Tiền RINET

en: Rand
vi: Đồng Ran-đợ

en: Rhodesian Dollar
vi: Đô-la Rô-đi-xi-a

en: Rial Omani
vi: Đồng Ri-an O-ma-ni

en: Riel
vi: Đồng Ri-en

en: Romanian Leu A/52
vi: Đồng Leu Lỗ Ma Ni A/52

en: Romanian Old Leu
vi: Đồng Leu cũ Lỗ Má Ni

en: Rufiyaa
vi: Đồng Ru-fi-i-ă

en: Rupiah
vi: Đồng Ru-pi-a

en: Russian Rouble
vi: Đồng Rúp Nga

en: Russian Ruble
vi: Đồng Rúp Nga

en: Rwanda Franc
vi: Đồng Frăng Rou-an-đa

en: Saint Helena Pound
vi: Đồng Bảng Xan He-le-na

en: Saudi Riyal
vi: Đồng Ri-an Sau-đi

en: Serbian Dinar
vi: Đồng Đi-nă Xéc-bi

en: Seychelles Rupee
vi: Đồng Ru-pi Xê-sen

en: Silver
vi: Bạc

en: Singapore Dollar
vi: Đô-la Xin-ga-po

en: Slovak Koruna
vi: Đồng Co-ru-na Xlô-vác

en: Slovenian Tolar
vi: Đồng To-la Xlô-ven

en: Solomon Islands Dollar
vi: Đô-la Quần Đảo So-lo-mon

en: Som
vi: Đồng Xom

en: Somali Shilling
vi: Đồng Silinh So-ma-li

en: Somoni
vi: Đồng Xo-mo-ni

en: South African Financial Rand
vi: Đồng Ranh-đh tài chính Nam Phi

en: Spanish Peseta
vi: Đồng Pe-sê-ta Tây Ban Nha

en: Spanish Peseta ('A' Account)
vi: Đồng Pe-sê-ta Tây Ban Nha (Tài khoản 'A')

en: Spanish Peseta (convertible)
vi: Đồng Pe-sê-ta Tây Ban Nha (có thể chuyển đổi)

en: Special Drawing Rights
vi: Quyền rút đặc biệt

en: Sri Lanka Rupee
vi: Đồng Ru-pi Tích Lan

en: Sudanese Pound
vi: Đồng bảng Xu-đanh

en: Surinam Dollar
vi: Đô-la Xu-ri-nam

en: Suriname Guilder
vi: Đồng Guin-đơn Xu-ri-na-me

en: Swedish Krona
vi: Đồng Cơ-rô-na Thuỵ Điển

en: Swiss Franc
vi: Đồng Frăng Thụy Sĩ

en: Syrian Pound
vi: Đồng Bảng Xi-ri

en: Tajik Rouble
vi: Đồng Rúp Ta-gíkh

en: Taka
vi: Đồng Ta-ca

en: Tala
vi: Đồng Ta-la

en: Tanzanian Shilling
vi: Đồng Silinh Tan-xa-ni-a

en: Tenge
vi: Đồng Ten-ge

en: Timor Escudo
vi: Đồng Ex-cu-đo Thi-moa

en: Trinidad and Tobago Dollar
vi: Đô-la Trinh-i-đat và To-ba-gô

en: Tugrik
vi: Đồng Tu-gợ-ríc

en: Tunisian Dinar
vi: Đồng Đi-nă Tu-ni-xi-a

en: Turkish Lira
vi: Đồng Li-ra Thổ Nhĩ Kỳ

en: UAE Dirham
vi: Đồng đơ-âm UAE

en: UIC-Franc
vi: Đồng Frăng UIC

en: US Dollar
vi: Đô-la Mỹ

en: US Dollar (Next day)
vi: Đô-la Mỹ (ngày tới)

en: US Dollar (Same day)
vi: Đô-la Mỹ (cùng ngày)

en: USSR Rouble
vi: Đồng Rúp Nga Xô-viết

en: Uganda Old Schilling
vi: Đồng Silinh cũ U-gan-đa

en: Uganda Schilling
vi: Đồng Silinh U-gan-đa

en: Uganda Shilling
vi: Đồng Silinh U-gan-đa

en: Ukrainian Karbovanet
vi: Đồng Că-bo-va-néc U-cợ-rainh

en: Unidad de Valor Real
vi: Đồng Rê-an U-ni-đat đe Va-loa

en: Unidades de fomento
vi: Đồng U-ni-đa-đêxợ đe phô-men-tô

en: Uruguay Peso en Unidades Indexadas
vi: Đồng Pê-xô en U-ni-đa-đê-x In-đe-xa-đa-x của U-ru-guay

en: Uruguayan Peso
vi: Đồng Pê-sô U-ru-guay

en: Uzbekistan Sum
vi: Đồng Xum U-dơ-bê-ki-xtanh

en: Vatu
vi: Đồng Va-tu

en: Venezuela Bolívar
vi: Đồng Bo-li-vă Ve-ne-xuê-la

en: Viet Nam Old Dong
vi: Đồng cũ Việt Nam

en: WIR Euro
vi: Đồng Eu-rô WIR

en: WIR Franc
vi: Đồng Frăng WIR

en: Won
vi: Đồng ouonh

en: Yemeni Dinar
vi: Đồng Đi-nă Ye-me-ni

en: Yemeni Rial
vi: Đồng Ri-an Ye-me-ni

en: Yen
vi: Đồng yên

en: Yuan Renminbi
vi: Đồng Yu-an Ren-min-bi

en: Yugoslavian Dinar
vi: Đồng Đi-nă Nam Tư

en: Zaire
vi: Đồng Xai-i-re

en: Zimbabwe Dollar
vi: Đô-la Xim-ba-bui

en: Zloty
vi: Đồng x-lo-ti
