iso_3166 3.12.1 - en to bs translation catalogue (348 entries)

en: Afghanistan
bs: Afganistan

en: Albania
bs: Albanija

en: Algeria
bs: Alžir

en: American Samoa
bs: Američka Samoa

en: Andorra
bs: Andora

en: Antarctica
bs: Antarktik

en: Antigua and Barbuda
bs: Antigua i Barbuda

en: Arab Republic of Egypt
bs: Arapska Republika Egipat

en: Argentine Republic
bs: Republika Argentina

en: Armenia
bs: Armenija

en: Australia
bs: Australija

en: Austria
bs: Austrija

en: Azerbaijan
bs: Azerbejdžan

en: Bahamas
bs: Bahami

en: Bahrain
bs: Bahrein

en: Bangladesh
bs: Bangladeš

en: Belarus
bs: Bjelorusija

en: Belgium
bs: Belgija

en: Bhutan
bs: Butan

en: Bolivarian Republic of Venezuela
bs: Bolivarijska Republika Venecuela

en: Bolivia
bs: Bolivija

en: Bosnia and Herzegovina
bs: Bosna i Hercegovina

en: Botswana
bs: Bocvana

en: Bouvet Island
bs: Ostrvo Bouvet

en: British Indian Ocean Territory
bs: Britansko-Indijska Okeanska Teritorija

en: British Virgin Islands
bs: Britanska Djevičanska Ostrva

en: Brunei Darussalam
bs: Bruneji

en: Bulgaria
bs: Bugarska

en: Cambodia
bs: Kambodža

en: Cameroon
bs: Kamerun

en: Canada
bs: Kanada

en: Cape Verde
bs: Zelenortsko otočje

en: Cayman Islands
bs: Kajmanska ostrva

en: Central African Republic
bs: Centralnoafrička Republika

en: Chad
bs: Čad

en: Chile
bs: Čile

en: China
bs: Kina

en: Christmas Island
bs: Uskršnje ostrvo

en: Cocos (Keeling) Islands
bs: Kokosova (Kilingova) ostrva

en: Colombia
bs: Kolumbija

en: Commonwealth of Dominica
bs: Komonvelt Dominike

en: Commonwealth of the Bahamas
bs: Komonvelt Bahama

en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
bs: Komonvelt Sjevernih Marijanskih Ostrva

en: Comoros
bs: Komori

en: Congo
bs: Kongo

en: Congo, The Democratic Republic of the
bs: Demokratska Republika Kongo

en: Cook Islands
bs: Kukova Ostrva

en: Costa Rica
bs: Kostarika

en: Croatia
bs: Hrvatska

en: Cuba
bs: Kuba

en: Cyprus
bs: Kipar

en: Czech Republic
bs: Češka Republika

en: Côte d'Ivoire
bs: Obala Slonovače

en: Democratic People's Republic of Korea
bs: Demokratska Narodna Republika Koreja

en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
bs: Demokratska Republika Sao Tome i Principe

en: Democratic Republic of Timor-Leste
bs: Demokratska Republika Istočni Timor

en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
bs: Demokratska Socijalistička Republika Šri Lanka

en: Denmark
bs: Njemačka

en: Djibouti
bs: Džibuti

en: Dominica
bs: Dominika

en: Dominican Republic
bs: Dominikanska Republika

en: Eastern Republic of Uruguay
bs: Istočna Republika Urugvaj

en: Ecuador
bs: Ekvador

en: Egypt
bs: Egipat

en: Equatorial Guinea
bs: Ekvatorijalna Gvineja

en: Eritrea
bs: Eritreja

en: Estonia
bs: Estonija

en: Ethiopia
bs: Etiopija

en: Falkland Islands (Malvinas)
bs: Falklandsko otočje

en: Faroe Islands
bs: Farska ostrva

en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
bs: Federalna Demokratska Republika Etijopija

en: Federal Republic of Germany
bs: Savezna Republika Njemačka

en: Federal Republic of Nigeria
bs: Federalna Republika Nigerija

en: Federated States of Micronesia
bs: Federativne Države Mikronezije

en: Federative Republic of Brazil
bs: Federativna Republika Brazil

en: Fiji
bs: Fidži

en: Finland
bs: Finska

en: France
bs: Francuska

en: French Guiana
bs: Francuska Gvajana

en: French Polynesia
bs: Francuska Polinezija

en: French Republic
bs: Republika Francuska

en: French Southern Territories
bs: Francuske Južne Teritorije

en: Gabonese Republic
bs: Republika Gabonska

en: Gambia
bs: Gambija

en: Georgia
bs: Gruzija

en: Germany
bs: Njemačka

en: Ghana
bs: Gana

en: Grand Duchy of Luxembourg
bs: Velika Vojvodina Luksemburg

en: Greece
bs: Grčka

en: Greenland
bs: Grenland

en: Guadeloupe
bs: Gvadalupe

en: Guatemala
bs: Gvatemala

en: Guernsey
bs: Gernzi

en: Guinea
bs: Gvineja

en: Guinea-Bissau
bs: Gvineja Bisau

en: Guyana
bs: Gvajana

en: Hashemite Kingdom of Jordan
bs: Hašemitska Kraljevina Jordan

en: Heard Island and McDonald Islands
bs: Heard Ostrvo i McDonald Ostrva

en: Hellenic Republic
bs: Grčka Republika

en: Holy See (Vatican City State)
bs: Vatikan

en: Hong Kong Special Administrative Region of China
bs: Hong Kong Specijalna Administrativna Regija Kine

en: Hungary
bs: Mađarska

en: Iceland
bs: Island

en: Independent State of Samoa
bs: Nezavisna Država Samoa

en: India
bs: Indija

en: Indonesia
bs: Indonezija

en: Iran, Islamic Republic of
bs: Islamska Republika Iran

en: Iraq
bs: Irak

en: Ireland
bs: Irska

en: Islamic Republic of Iran
bs: Islamska Republika Iran

en: Islamic Republic of Mauritania
bs: Islamska Republika Mauritanija

en: Islamic Republic of Pakistan
bs: Islamska Republika Pakistan

en: Isle of Man
bs: Ostrvo Man

en: Israel
bs: Izrael

en: Italian Republic
bs: Republika Italia

en: Italy
bs: Italija

en: Jamaica
bs: Jamajka

en: Jersey
bs: Džerzi

en: Kazakhstan
bs: Kazahstan

en: Kenya
bs: Kenija

en: Kingdom of Belgium
bs: Kraljevina Belgija

en: Kingdom of Bhutan
bs: Kraljevina Butan

en: Kingdom of Cambodia
bs: Kraljevina Kambodža

en: Kingdom of Denmark
bs: Kraljevina Danska

en: Kingdom of Lesotho
bs: Kraljevina Lesoto

en: Kingdom of Morocco
bs: Kraljevina Maroko

en: Kingdom of Norway
bs: Kraljevina Norveška

en: Kingdom of Saudi Arabia
bs: Kraljevina Saudijska Arabija

en: Kingdom of Spain
bs: Kraljevina Španija

en: Kingdom of Swaziland
bs: Kraljevina Svazilend

en: Kingdom of Sweden
bs: Kraljevina Švedska

en: Kingdom of Thailand
bs: Kraljevina Tajland

en: Kingdom of Tonga
bs: Kraljevstvo Tonga

en: Kingdom of the Netherlands
bs: Kraljevina Holandija

en: Korea, Democratic People's Republic of
bs: Koreja, Demokratska Narodna Republika

en: Korea, Republic of
bs: Koreja, Republika

en: Kuwait
bs: Kuvajt

en: Kyrgyz Republic
bs: Republika Kirgizija

en: Kyrgyzstan
bs: Kirgistan

en: Lao People's Democratic Republic
bs: Narodna Demokratska Republika Lao

en: Latvia
bs: Latvija

en: Lebanese Republic
bs: Republika Liban

en: Lebanon
bs: Liban

en: Lesotho
bs: Lesoto

en: Liberia
bs: Liberija

en: Libyan Arab Jamahiriya
bs: Libijska Arapska Džamahirija

en: Liechtenstein
bs: Lihtenštajn

en: Lithuania
bs: Litvanija

en: Luxembourg
bs: Luksemburg

en: Macao
bs: Makau

en: Macao Special Administrative Region of China
bs: Makao Specijalna Administrativna Regija Kine

en: Macedonia, Republic of
bs: Republika Makedonija

en: Madagascar
bs: Madagaskar

en: Malawi
bs: Malavi

en: Malaysia
bs: Malezija

en: Maldives
bs: Maldivi

en: Marshall Islands
bs: Maršalska Ostrva

en: Martinique
bs: Martinik

en: Mauritania
bs: Mauritanija

en: Mauritius
bs: Mauricijus

en: Mexico
bs: Meksiko

en: Micronesia, Federated States of
bs: Federalne Države Mikronezije

en: Monaco
bs: Monako

en: Mongolia
bs: Mongolija

en: Montenegro
bs: Crna Gora

en: Morocco
bs: Maroko

en: Mozambique
bs: Mozambik

en: Namibia
bs: Namibija

en: Netherlands
bs: Nizozemska

en: Netherlands Antilles
bs: Nizozemski Antili

en: New Caledonia
bs: Nova Kaledonija

en: New Zealand
bs: Novi Zeland

en: Nicaragua
bs: Nikaragva

en: Nigeria
bs: Nigerija

en: Norfolk Island
bs: Norfolk ostrvo

en: Northern Mariana Islands
bs: Sjeverna Marijanska ostrva

en: Norway
bs: Norveška

en: Occupied Palestinian Territory
bs: Okupirana Palestinska Teritorija

en: Palestinian Territory, Occupied
bs: Okupirana Palestinska Teritorija

en: Papua New Guinea
bs: Papua Nova Gvineja

en: Paraguay
bs: Paragvaj

en: People's Democratic Republic of Algeria
bs: Narodna Demokratska Republika Alžir

en: People's Republic of Bangladesh
bs: Narodna Republika Bangladeš

en: People's Republic of China
bs: Narodna Republika Kina

en: Philippines
bs: Filipini

en: Poland
bs: Poljska

en: Portuguese Republic
bs: Republika Portugal

en: Principality of Andorra
bs: Kneževina Andora

en: Principality of Liechtenstein
bs: Kneževina Lihtenštajn

en: Principality of Monaco
bs: Kneževina Monako

en: Puerto Rico
bs: Portoriko

en: Qatar
bs: Katar

en: Republic of Albania
bs: Republika Albanija

en: Republic of Angola
bs: Republika Angola

en: Republic of Armenia
bs: Republika Armenija

en: Republic of Austria
bs: Republika Austrija

en: Republic of Azerbaijan
bs: Republika Azerbejdžan

en: Republic of Belarus
bs: Republika Bjelorusija

en: Republic of Benin
bs: Republika Benin

en: Republic of Bosnia and Herzegovina
bs: Republika Bosna i Hercegovina

en: Republic of Botswana
bs: Republika Bocvana

en: Republic of Bulgaria
bs: Republika Bugarska

en: Republic of Burundi
bs: Republika Burundi

en: Republic of Cameroon
bs: Republika Kamerun

en: Republic of Cape Verde
bs: Zelenortsko otočje

en: Republic of Chad
bs: Republika Čad

en: Republic of Chile
bs: Republika Čile

en: Republic of Colombia
bs: Republika Kolumbija

en: Republic of Costa Rica
bs: Republika Kostarika

en: Republic of Croatia
bs: Republika Hrvatska

en: Republic of Cuba
bs: Republika Kuba

en: Republic of Cyprus
bs: Republika Kipar

en: Republic of Djibouti
bs: Republika Džibuti

en: Republic of Ecuador
bs: Republika Ekvador

en: Republic of El Salvador
bs: Republika El Salvador

en: Republic of Equatorial Guinea
bs: Republika Ekvatorijalna Gvineja

en: Republic of Estonia
bs: Republika Estonija

en: Republic of Finland
bs: Republika Finska

en: Republic of Ghana
bs: Republika Gana

en: Republic of Guatemala
bs: Republika Gvatemala

en: Republic of Guinea
bs: Republika Gvineja

en: Republic of Guinea-Bissau
bs: Republika Gvineja Bisao

en: Republic of Guyana
bs: Republika Gvajana

en: Republic of Haiti
bs: Republika Haiti

en: Republic of Honduras
bs: Republika Honduras

en: Republic of Hungary
bs: Republika Mađarska

en: Republic of Iceland
bs: Republika Island

en: Republic of India
bs: Republika Indija

en: Republic of Indonesia
bs: Republika Indonezija

en: Republic of Iraq
bs: Republika Irak

en: Republic of Kazakhstan
bs: Republika Kazahstan

en: Republic of Kenya
bs: Republika Kenija

en: Republic of Kiribati
bs: Republika Kiribati

en: Republic of Latvia
bs: Republika Lavtija

en: Republic of Liberia
bs: Republika Liberija

en: Republic of Lithuania
bs: Republika Litvanija

en: Republic of Madagascar
bs: Republika Madagaskar

en: Republic of Malawi
bs: Republika Malavi

en: Republic of Maldives
bs: Republika Maldivi

en: Republic of Mali
bs: Republika Mali

en: Republic of Malta
bs: Republika Malta

en: Republic of Mauritius
bs: Republika Mauricijus

en: Republic of Moldova
bs: Republika Moldavija

en: Republic of Mozambique
bs: Republika Mozambik

en: Republic of Namibia
bs: Republika Namibija

en: Republic of Nauru
bs: Republika Nauru

en: Republic of Nicaragua
bs: Republika Nikaragva

en: Republic of Niue
bs: Republika Niue

en: Republic of Palau
bs: Republika Palau

en: Republic of Panama
bs: Republika Panama

en: Republic of Paraguay
bs: Republika Paragvaj

en: Republic of Peru
bs: Republika Peru

en: Republic of Poland
bs: Republika Poljska

en: Republic of San Marino
bs: Republika San Marino

en: Republic of Senegal
bs: Republika Senegal

en: Republic of Serbia
bs: Republika Srbija

en: Republic of Seychelles
bs: Republika Sejšeli

en: Republic of Sierra Leone
bs: Republika Sierra Leone

en: Republic of Singapore
bs: Republika Singapur

en: Republic of Slovenia
bs: Republika Slovenija

en: Republic of South Africa
bs: Južnoafrička Republika

en: Republic of Suriname
bs: Republika Surinam

en: Republic of Tajikistan
bs: Republika Tadžikistan

en: Republic of Trinidad and Tobago
bs: Republika Trinidad i Tobago

en: Republic of Tunisia
bs: Republika Tunis

en: Republic of Turkey
bs: Republika Turska

en: Republic of Uganda
bs: Republika Uganda

en: Republic of Uzbekistan
bs: Republika Uzbekistan

en: Republic of Vanuatu
bs: Republika Vanuatu

en: Republic of Yemen
bs: Republika Jemen

en: Republic of Zambia
bs: Republika Zambija

en: Republic of Zimbabwe
bs: Republika Zimbabve

en: Republic of the Congo
bs: Republika Kongo

en: Republic of the Fiji Islands
bs: Republika Fidži Ostrva

en: Republic of the Gambia
bs: Republika Gambija

en: Republic of the Marshall Islands
bs: Republika Maršalska Ostrva

en: Republic of the Niger
bs: Republika Niger

en: Republic of the Philippines
bs: Republika Filipini

en: Republic of the Sudan
bs: Republika Sudan

en: Romania
bs: Rumunija

en: Russian Federation
bs: Ruska Federacija

en: Rwanda
bs: Ruanda

en: Rwandese Republic
bs: Republika Ruanda

en: Saint Kitts and Nevis
bs: Saint Kitts i Nevis

en: Saint Pierre and Miquelon
bs: Saint Pierre i Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
bs: Saint Vincent i Grenadines

en: Sao Tome and Principe
bs: Sao Tome i Principe

en: Saudi Arabia
bs: Saudijska Arabija

en: Serbia
bs: Srbija

en: Seychelles
bs: Sejšelsko otočje

en: Singapore
bs: Singapur

en: Slovak Republic
bs: Slovačka Republika

en: Slovakia
bs: Slovačka

en: Slovenia
bs: Slovenija

en: Socialist People's Libyan Arab Jamahiriya
bs: Socijalistička Narodna Libijska Arapska Džamahirija

en: Socialist Republic of Viet Nam
bs: Socijalistička Republika Vijetnam

en: Solomon Islands
bs: Solomoska ostrva

en: Somali Republic
bs: Republika Somalija

en: Somalia
bs: Somalija

en: South Africa
bs: Južna Afrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
bs: South Georgia i South Sandwich Ostrva

en: Spain
bs: Španija

en: Sri Lanka
bs: Šri Lanka

en: State of Israel
bs: Država Izrael

en: State of Kuwait
bs: Država Kuvajt

en: State of Qatar
bs: Država Katar

en: Sultanate of Oman
bs: Sultanat Oman

en: Suriname
bs: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
bs: Svalbard i Jan Mayen

en: Swaziland
bs: Svazilend

en: Sweden
bs: Švedska

en: Swiss Confederation
bs: Švajcarska Konfederacija

en: Switzerland
bs: Švicarska

en: Syrian Arab Republic
bs: Sirijska Arapska Republika

en: Taiwan
bs: Tajvan

en: Taiwan, Province of China
bs: Kineska Provincija Tajvan

en: Tajikistan
bs: Tadžikistan

en: Tanzania, United Republic of
bs: Ujedinjena Republika Tanzanija

en: Thailand
bs: Tajland

en: The Former Yugoslav Republic of Macedonia
bs: Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija

en: Timor-Leste
bs: Istočni Timor

en: Togolese Republic
bs: Republika Togolese

en: Trinidad and Tobago
bs: Trinidad i Tobago

en: Tunisia
bs: Tunis

en: Turkey
bs: Turska

en: Turks and Caicos Islands
bs: Turks i Caicos Ostrva

en: Ukraine
bs: Ukrajina

en: Union of Myanmar
bs: Unija Myanmar

en: Union of the Comoros
bs: Unija Komorosa

en: United Arab Emirates
bs: Ujedinjeni Arapski Emirati

en: United Kingdom
bs: Velika Britanija

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
bs: Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije i Sjeverne Irske

en: United Mexican States
bs: Sjedinjene Meskičke Države (Meksiko)

en: United Republic of Tanzania
bs: Ujedinjena Republika Tanzanija

en: United States
bs: SAD

en: United States of America
bs: Sjedinjene Američke Države

en: Uruguay
bs: Urugvaj

en: Venezuela
bs: Venecuela

en: Viet Nam
bs: Vijetnam

en: Virgin Islands of the United States
bs: Djevičanska Ostrva Sjedinjenih Država

en: Virgin Islands, British
bs: Djevičanska Ostrva (Britanska)

en: Virgin Islands, U.S.
bs: Djevičanska Ostrva (Američka)

en: Wallis and Futuna
bs: Wallis i Futuna

en: Western Sahara
bs: Zapadna Sahara

en: Yemen
bs: Jemen

en: Zambia
bs: Zambija

en: Zimbabwe
bs: Zimbabve

en: Åland Islands
bs: Åland Ostrva
