iso_3166 3.12.1 - en to ar translation catalogue (446 entries)

en: Afghanistan
ar: أفغانستان

en: Albania
ar: ألبانيا

en: Algeria
ar: الجزائر

en: American Samoa
ar: صاموا الأمريكيّة

en: Andorra
ar: أندورا

en: Angola
ar: أنغولا

en: Anguilla
ar: أنغويلا

en: Antarctica
ar: القطب الجنوبي

en: Antigua and Barbuda
ar: أنتيغوا و باربودا

en: Arab Republic of Egypt
ar: جمهوريّة مصر العربيّة

en: Argentina
ar: الأرجنتين

en: Argentine Republic
ar: الجمهوريّة الأرجنتينيّة

en: Armenia
ar: أرمينيا

en: Aruba
ar: أروبا

en: Australia
ar: أستراليا

en: Austria
ar: النّمسا

en: Azerbaijan
ar: أذربيجان

en: Bahamas
ar: جزر البهاما

en: Bahrain
ar: البحرين

en: Bangladesh
ar: بنغلادش

en: Barbados
ar: بربادوس

en: Belarus
ar: روسيا البيضاء

en: Belgium
ar: بلجيكا

en: Belize
ar: بيليز

en: Benin
ar: بنين

en: Bermuda
ar: برمودا

en: Bhutan
ar: بوتان

en: Bolivarian Republic of Venezuela
ar: جمهوريّة فنزويلّا

en: Bolivia
ar: بوليفيا

en: Bosnia and Herzegovina
ar: البوسنة و الهرسك

en: Botswana
ar: بوتسوانا

en: Bouvet Island
ar: جزيرة بوفي

en: Brazil
ar: البرازيل

en: British Antarctic Territory
ar: مقاطعة المحيط الهندي البريطانيّة

en: British Indian Ocean Territory
ar: مقاطعة المحيط الهندي البريطانيّة

en: British Virgin Islands
ar: جزر فيرجن البريطانيّة

en: Brunei Darussalam
ar: بروناي دار السّلام

en: Bulgaria
ar: بلغاريا

en: Burkina Faso
ar: بوركينا فاصو

en: Burma, Socialist Republic of the Union of
ar: جمهورية اتحاد بورما الاشتراكية

en: Burundi
ar: بوروندي

en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
ar: جمهورية بلاروسية السوفييتية الاشتراكية

en: Cambodia
ar: كمبوديا

en: Cameroon
ar: الكاميرون

en: Canada
ar: كندا

en: Canton and Enderbury Islands
ar: جزر كنتون وإندربري

en: Cape Verde
ar: كاب فيرد

en: Cayman Islands
ar: جزر الكيمان

en: Central African Republic
ar: جمهورية إفريقيّا الوسطى

en: Chad
ar: تشاد

en: Chile
ar: تشيلي

en: China
ar: الصّين

en: Christmas Island
ar: جزر الكريسماس

en: Cocos (Keeling) Islands
ar: جزر الكوكوس

en: Colombia
ar: كولومبيا

en: Commonwealth of Dominica
ar: كومنولث دومينيكا

en: Commonwealth of the Bahamas
ar: كومنولث البهاما

en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
ar: كومنولث جزر ماريانا الشّماليّة

en: Comoros
ar: جزر القمر

en: Congo
ar: الكونغو

en: Congo, The Democratic Republic of the
ar: الكونغو، جمهوريّة الكونغو الدّيموقراطيّة

en: Cook Islands
ar: جزر كوك

en: Costa Rica
ar: كوستاريكا

en: Croatia
ar: كرواتيا

en: Cuba
ar: كوبا

en: Cyprus
ar: قبرص

en: Czech Republic
ar: جمهوريّة التّشيك

en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
ar: تشيكوسلوفاكيا، جمهورية سلوفاكيا الاشتراكية

en: Côte d'Ivoire
ar: ساحل العاج

en: Dahomey
ar: داهومي (جمهورية بينين)

en: Democratic People's Republic of Korea
ar: جمهوريّة كوريا الشّعبيّة الدّيموقراطيّة

en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
ar: جمهوريّة ساو تومي و برنسبي الدّيموقراطيّة

en: Democratic Republic of Timor-Leste
ar: جمهوريّة تيمور-ليستي الدّيموقراطيّة

en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
ar: جمهوريّة سريلانكا الاشتراكيّة الدّيموقراطيّة

en: Denmark
ar: الدّنمارك

en: Djibouti
ar: جيبوتي

en: Dominica
ar: دومينيكا

en: Dominican Republic
ar: جمهوريّة الدّومينيكان

en: Dronning Maud Land
ar: أرض الملكة مود

en: East Timor
ar: تيمور الشرقية

en: Eastern Republic of Uruguay
ar: جمهوريّة الأوروغواي الشّرقيّة

en: Ecuador
ar: الإكوادور

en: Egypt
ar: مصر

en: El Salvador
ar: السّلفادور

en: Equatorial Guinea
ar: غينيا الاستوائيّة

en: Eritrea
ar: إريتريا

en: Estonia
ar: إستونيا

en: Ethiopia
ar: إثيوبيا

en: Falkland Islands (Malvinas)
ar: جزر فولكلاند (مالفيناس)

en: Faroe Islands
ar: جزر الفارو

en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
ar: جمهوريّة إثيوبيا الدّيموقراطيّة الاتّحاديّة

en: Federal Republic of Germany
ar: جمهوريّة ألمانيا الاتّحاديّة

en: Federal Republic of Nigeria
ar: جمهوريّة نيجيريا الاتّحاديّة

en: Federated States of Micronesia
ar: ولايات ميكرونيزيا الموحّدة

en: Federative Republic of Brazil
ar: جمهوريّة البرازيل الاتّحاديّة

en: Fiji
ar: فيجي

en: Finland
ar: فنلندا

en: France
ar: فرنسا

en: France, Metropolitan
ar: فرنسا، العاصمة

en: French Afars and Issas
ar: العفر والأوسا الفرنسية

en: French Guiana
ar: غيانا الفرنسيّة

en: French Polynesia
ar: بولينيسيا الفرنسيّة

en: French Republic
ar: جمهوريّة الفرنسيّة

en: French Southern Territories
ar: المقاطعات الفرنسيّة الجنوبيّة

en: French Southern and Antarctic Territories
ar: المناطق الجنوبية والأنتركتيكية الفرنسية

en: Gabon
ar: الغابون

en: Gabonese Republic
ar: الجمهوريّة الغابونيّة

en: Gambia
ar: غامبيا

en: Georgia
ar: جورجيا

en: German Democratic Republic
ar: جمهوريّة ألمانيا الديموقراطيّة

en: Germany
ar: ألمانيا

en: Germany, Federal Republic of
ar: جمهوريّة ألمانيا الاتّحاديّة

en: Ghana
ar: غانا

en: Gibraltar
ar: جبل طارق

en: Gilbert and Ellice Islands
ar: جزر غيلبرت وإيليس

en: Grand Duchy of Luxembourg
ar: دوقيّة لوكسمبورغ الكبرى

en: Greece
ar: اليونان

en: Greenland
ar: غرينلاند

en: Grenada
ar: غرينادا

en: Guadeloupe
ar: جوادالوبّي

en: Guam
ar: جوام

en: Guatemala
ar: غواتيمالا

en: Guernsey
ar: جزيرة جويرزني

en: Guinea
ar: غينيا

en: Guinea-Bissau
ar: غينيا بيساو

en: Guyana
ar: غويانا

en: Haiti
ar: هايتي

en: Hashemite Kingdom of Jordan
ar: المملكة الأردنيّة الهاشميّة

en: Heard Island and McDonald Islands
ar: جزيرة هيرد وجزر مَكْدونالد

en: Hellenic Republic
ar: الجمهوريّة الهلنستيّة

en: Holy See (Vatican City State)
ar: المقعد المقدّس (ولاية مدينة الفاتيكان)

en: Honduras
ar: هندوراس

en: Hong Kong
ar: هونغ كونغ

en: Hong Kong Special Administrative Region of China
ar: هونج كونج المنطقة الصّينيّة الإداريّة الخاصّة

en: Hungary
ar: المجر (هنغاريا)

en: Iceland
ar: آيسلندا

en: Independent State of Samoa
ar: دولة صاموا المستقلّة

en: India
ar: الهند

en: Indonesia
ar: إندونيسيا

en: Iran, Islamic Republic of
ar: إيران، الجمهوريّة الإسلاميّة الإيرانيّة

en: Iraq
ar: العراق

en: Ireland
ar: أيرلندا

en: Islamic Republic of Afghanistan
ar: جمهوريّة أفغانستان الإسلاميّة

en: Islamic Republic of Iran
ar: الجمهورية الإسلاميّة الإيرانيّة

en: Islamic Republic of Mauritania
ar: جمهوريّة موريتانيا الإسلاميّة

en: Islamic Republic of Pakistan
ar: جمهوريّة باكستان الإسلاميّة

en: Isle of Man
ar: آيزل أف مان

en: Israel
ar: إسرائيل

en: Italian Republic
ar: الجمهوريّة الإيطاليّة

en: Italy
ar: إيطاليا

en: Jamaica
ar: جامايكا

en: Japan
ar: اليابان

en: Jersey
ar: جيرسي

en: Johnston Island
ar: جزيرة جونستون

en: Jordan
ar: الأردن

en: Kazakhstan
ar: كازاخستان

en: Kenya
ar: كينيا

en: Kingdom of Bahrain
ar: مملكة البحرين

en: Kingdom of Belgium
ar: مملكة بلجيكا

en: Kingdom of Bhutan
ar: مملكة بوتان

en: Kingdom of Cambodia
ar: مملكة كمبوديا

en: Kingdom of Denmark
ar: مملكة الدّنمارك

en: Kingdom of Lesotho
ar: مملكة ليسوتو

en: Kingdom of Morocco
ar: المملكة المغربيّة

en: Kingdom of Norway
ar: مملكة النّرويج

en: Kingdom of Saudi Arabia
ar: المملكة العربيّة السّعوديّة

en: Kingdom of Spain
ar: مملكة إسبانيا

en: Kingdom of Swaziland
ar: مملكة سوازيلاند

en: Kingdom of Sweden
ar: مملكة السّويد

en: Kingdom of Thailand
ar: مملكة تايلاند

en: Kingdom of Tonga
ar: مملكة تونغا

en: Kingdom of the Netherlands
ar: مملكة هولندا

en: Kiribati
ar: كيريباتي

en: Korea, Democratic People's Republic of
ar: كوريا، جمهورية كوريا الشّعبيّة الدّيموقراطيّة

en: Korea, Republic of
ar: كوريا، جمهوريّة كوريا

en: Kuwait
ar: الكويت

en: Kyrgyz Republic
ar: الجمهوريّة القيرغزيّة

en: Kyrgyzstan
ar: قيرغزستان

en: Lao People's Democratic Republic
ar: جمهوريّة لاو الدّيموقراطيّة الشّعبيّة

en: Latvia
ar: لاتفيا

en: Lebanese Republic
ar: الجمهوريّة اللّبنانيّة

en: Lebanon
ar: لبنان

en: Lesotho
ar: ليسوتو

en: Liberia
ar: ليبيريا

en: Libyan Arab Jamahiriya
ar: الجماهيريّة العربيّة اللّيبيّة

en: Liechtenstein
ar: ليشتنشتاين

en: Lithuania
ar: لثوانيا

en: Luxembourg
ar: لوكسمبورغ

en: Macao
ar: مكّاو

en: Macao Special Administrative Region of China
ar: مكّاو المنطقة الصّينيّة الإداريّة الخاصّة

en: Macedonia, Republic of
ar: مقدونيا، جمهوريّة مقدونيا اليوغوسلافيّة السّابقة

en: Madagascar
ar: مدغشقر

en: Malawi
ar: ملاوي

en: Malaysia
ar: ماليزيا

en: Maldives
ar: جزر المالديف

en: Mali
ar: مالي

en: Malta
ar: مالطة

en: Marshall Islands
ar: جزر المارشال

en: Martinique
ar: مارتينيك

en: Mauritania
ar: موريتانيا

en: Mauritius
ar: موريشيوس

en: Mayotte
ar: مايوت

en: Mexico
ar: المكسيك

en: Micronesia, Federated States of
ar: ميكرونيزيا، ولايات ميكرونيزيا الموحّدة

en: Midway Islands
ar: جزر ميدواي

en: Moldova
ar: المالديف

en: Monaco
ar: موناكو

en: Mongolia
ar: منغوليا

en: Montenegro
ar: المنتنيغرو

en: Montserrat
ar: مونتسيرات

en: Morocco
ar: المغرب

en: Mozambique
ar: موزمبيق

en: Myanmar
ar: ميانمار

en: Namibia
ar: ناميبيا

en: Nauru
ar: ناورو

en: Nepal
ar: نيبال

en: Netherlands
ar: هولندا

en: Netherlands Antilles
ar: أنتيل هولندا

en: Neutral Zone
ar: المنطقة المحايدة

en: New Caledonia
ar: نيو قلدونيا

en: New Hebrides
ar: هبريدز الجديدة

en: New Zealand
ar: نيوزيلاندا

en: Nicaragua
ar: نيكاراجوا

en: Niger
ar: النّيجر

en: Nigeria
ar: نيجيريا

en: Niue
ar: نيوي

en: Norfolk Island
ar: جزيرة نورفولك

en: Northern Mariana Islands
ar: جزر ماريانا الشّماليّة

en: Norway
ar: النّرويج

en: Occupied Palestinian Territory
ar: الأراضي الفلسطينية المحتلة

en: Oman
ar: عمان

en: Pacific Islands (trust territory)
ar: جزر المحيط الهادي (منطقة ثقة)

en: Pakistan
ar: باكستان

en: Palau
ar: بالاو

en: Palestinian Territory, Occupied
ar: الأراضي الفلسطينية المحتلة

en: Panama
ar: بنما

en: Panama Canal Zone
ar: منطقة قناة بنما

en: Panama, Republic of
ar: جمهورية باناما

en: Papua New Guinea
ar: بابوا غينيا الجديدة

en: Paraguay
ar: الباراغواي

en: People's Democratic Republic of Algeria
ar: جمهوريّة الجزائر الدّيموقراطيّة الشّعبيّة

en: People's Republic of Bangladesh
ar: جمهوريّة بنغلادش الشّعبيّة

en: People's Republic of China
ar: جمهوريّة الصّين الشّعبيّة

en: Peru
ar: البيرو

en: Philippines
ar: الفلبّين

en: Pitcairn
ar: بتكيرن

en: Poland
ar: بولندا

en: Portugal
ar: البرتغال

en: Portuguese Republic
ar: الجمهوريّة البرتغاليّة

en: Principality of Andorra
ar: إمارة أندورا

en: Principality of Liechtenstein
ar: إمارة ليشتنشتاين

en: Principality of Monaco
ar: إمارة موناكو

en: Puerto Rico
ar: بورتوريكو

en: Qatar
ar: قطر

en: Republic of Albania
ar: جمهوريّة ألبانيا

en: Republic of Angola
ar: جمهوريّة أنغولا

en: Republic of Armenia
ar: جمهوريّة أرمينيا

en: Republic of Austria
ar: جمهوريّة النّمسا

en: Republic of Azerbaijan
ar: جمهوريّة أذربيجان

en: Republic of Belarus
ar: جمهوريّة روسيا البيضاء

en: Republic of Benin
ar: جمهوريّة بنين

en: Republic of Bosnia and Herzegovina
ar: جمهوريّة البوسنة و الهرسك

en: Republic of Botswana
ar: جمهوريّة بوتسوانا

en: Republic of Bulgaria
ar: جمهوريّة بلغاريا

en: Republic of Burundi
ar: جمهوريّة بوروندي

en: Republic of Cameroon
ar: جمهوريّة الكاميرون

en: Republic of Cape Verde
ar: جمهوريّة كاب فيرد

en: Republic of Chad
ar: جمهوريّة تشاد

en: Republic of Chile
ar: جمهوريّة تشيلي

en: Republic of Colombia
ar: جمهوريّة كولومبيا

en: Republic of Costa Rica
ar: جمهوريّة كوستاريكا

en: Republic of Croatia
ar: جمهوريّة كرواتيا

en: Republic of Cuba
ar: جمهوريّة كوبا

en: Republic of Cyprus
ar: جمهوريّة قبرص

en: Republic of Côte d'Ivoire
ar: جمهوريّة ساحل العاج

en: Republic of Djibouti
ar: جمهوريّة جيبوتي

en: Republic of Ecuador
ar: جمهوريّة الإكوادور

en: Republic of El Salvador
ar: جمهوريّة السّلفادور

en: Republic of Equatorial Guinea
ar: جمهوريّة غينيا الاستوائيّة

en: Republic of Estonia
ar: جمهوريّة إستونيا

en: Republic of Finland
ar: جمهوريّة فنلندا

en: Republic of Ghana
ar: جمهوريّة غانا

en: Republic of Guatemala
ar: جمهوريّة غواتيمالا

en: Republic of Guinea
ar: جمهوريّة غينيا

en: Republic of Guinea-Bissau
ar: جمهوريّة غينيا بيساو

en: Republic of Guyana
ar: جمهوريّة غويانا

en: Republic of Haiti
ar: جمهوريّة هايتي

en: Republic of Honduras
ar: جمهوريّة هندوراس

en: Republic of Hungary
ar: جمهوريّة المجر

en: Republic of Iceland
ar: جمهوريّة آيسلندا

en: Republic of India
ar: جمهوريّة الهند

en: Republic of Indonesia
ar: جمهوريّة اندونيسيا

en: Republic of Iraq
ar: جمهوريّة العراق

en: Republic of Kazakhstan
ar: جمهوريّة كازاخستان

en: Republic of Kenya
ar: جمهوريّة كينيا

en: Republic of Kiribati
ar: جمهوريّة كيريباتي

en: Republic of Latvia
ar: جمهوريّة لاتفيا

en: Republic of Liberia
ar: جمهوريّة ليبيريا

en: Republic of Lithuania
ar: جمهوريّة لثوانيا

en: Republic of Madagascar
ar: جمهوريّة مدغشقر

en: Republic of Malawi
ar: جمهوريّة ملاوي

en: Republic of Maldives
ar: جمهوريّة جزر المالديف

en: Republic of Mali
ar: جمهوريّة مالي

en: Republic of Malta
ar: جمهوريّة مالطة

en: Republic of Mauritius
ar: جمهوريّة موريشيوس

en: Republic of Moldova
ar: جمهوريّة مولدوفا

en: Republic of Mozambique
ar: جمهوريّة موزمبيق

en: Republic of Namibia
ar: جمهوريّة ناميبيا

en: Republic of Nauru
ar: جمهوريّة ناورو

en: Republic of Nicaragua
ar: جمهوريّة نيكاراغوا

en: Republic of Niue
ar: جمهوريّة نيوي

en: Republic of Palau
ar: جمهوريّة بالاو

en: Republic of Panama
ar: جمهوريّة بنما

en: Republic of Paraguay
ar: جمهوريّة الباراغواي

en: Republic of Peru
ar: جمهوريّة البيرو

en: Republic of Poland
ar: جمهوريّة بولندا

en: Republic of San Marino
ar: جمهوريّة سان مارينو

en: Republic of Senegal
ar: جمهوريّة السّنغال

en: Republic of Serbia
ar: جمهوريّة صربية

en: Republic of Seychelles
ar: جمهوريّة السّيشل

en: Republic of Sierra Leone
ar: جمهوريّة سيراليون

en: Republic of Singapore
ar: جمهوريّة سنغافورة

en: Republic of Slovenia
ar: جمهوريّة سلوفينيا

en: Republic of South Africa
ar: جمهوريّة جنوب إفريقيا

en: Republic of Suriname
ar: جمهوريّة سورينام

en: Republic of Tajikistan
ar: جمهوريّة طاجيكستان

en: Republic of Trinidad and Tobago
ar: جمهوريّة ترينيداد و توباغو

en: Republic of Tunisia
ar: جمهوريّة تونس

en: Republic of Turkey
ar: جمهوريّة تركيّا

en: Republic of Uganda
ar: جمهوريّة أوغندا

en: Republic of Uzbekistan
ar: جمهوريّة أوزبكستان

en: Republic of Vanuatu
ar: جمهوريّة فانواتو

en: Republic of Yemen
ar: جمهوريّة اليمن

en: Republic of Zambia
ar: جمهوريّة زامبيا

en: Republic of Zimbabwe
ar: جمهوريّة زمبابوي

en: Republic of the Congo
ar: جمهوريّة الكونغو

en: Republic of the Fiji Islands
ar: جمهوريّة جزر فيجي

en: Republic of the Gambia
ar: جمهوريّة غامبيا

en: Republic of the Marshall Islands
ar: جمهوريّة جزر المارشال

en: Republic of the Niger
ar: جمهوريّة النّيجر

en: Republic of the Philippines
ar: جمهوريّة الفيلبّين

en: Republic of the Sudan
ar: جمهوريّة السّودان

en: Reunion
ar: ريونيون

en: Romania
ar: رومانيا

en: Romania, Socialist Republic of
ar: جمهوريّة رومانيا الاشتراكيّة

en: Russian Federation
ar: الاتّحاد الرّوسي

en: Rwanda
ar: رواندا

en: Rwandese Republic
ar: الجمهوريّة الرّوانديّة

en: Saint Barthélemy
ar: سان بارتليمي

en: Saint Helena
ar: سانت هيلانة

en: Saint Kitts and Nevis
ar: سانت كيتس و نيفس

en: Saint Lucia
ar: سانت لوسيا

en: Saint Martin (French part)
ar: سانت مارتين (القطاع الفرنسي)

en: Saint Pierre and Miquelon
ar: سانت بيير و ميكيلون

en: Saint Vincent and the Grenadines
ar: سانت فنسنت و جزر الغرينادين

en: Samoa
ar: صاموا

en: San Marino
ar: سان مارينو

en: Sao Tome and Principe
ar: ساو تومي و برنسبي

en: Saudi Arabia
ar: السّعوديّة

en: Senegal
ar: السّنغال

en: Serbia
ar: صربية

en: Serbia and Montenegro
ar: الصرب والمنتنيغرو

en: Seychelles
ar: السّيشل

en: Sierra Leone
ar: سيراليون

en: Sikkim
ar: سكم

en: Singapore
ar: سنغافورة

en: Slovak Republic
ar: جمهورية سلوفاكيا

en: Slovakia
ar: سلوفاكيا

en: Slovenia
ar: سلوفينيا

en: Socialist People's Libyan Arab Jamahiriya
ar: الجماهيريّة العربيّة اللّيبيّة الشّعبيّة الاشتراكيّة

en: Socialist Republic of Viet Nam
ar: جمهوريّة الفييتنام الاشتراكيّة

en: Solomon Islands
ar: جزر سولومن

en: Somali Republic
ar: الجمهوريّة الصّوماليّة

en: Somalia
ar: الصّومال

en: South Africa
ar: جنوب إفريقيا

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ar: جورجيا الجنوبيّة و جزر ساندويتش الجنوبيّة

en: Southern Rhodesia
ar: روديسا الجنوبية

en: Spain
ar: إسبانيا

en: Spanish Sahara
ar: الصحراء الإسبانية

en: Sri Lanka
ar: سريلانكا

en: St. Kitts-Nevis-Anguilla
ar: القديسة كتس-نفس-أنجويلا

en: State of Israel
ar: دولة إسرائيل

en: State of Kuwait
ar: دولة الكويت

en: State of Qatar
ar: دولة قطر

en: Sudan
ar: السّودان

en: Sultanate of Oman
ar: سلطنة عمان

en: Suriname
ar: سورينام

en: Svalbard and Jan Mayen
ar: سفالبارد و جان ماين

en: Swaziland
ar: سوازيلاند

en: Sweden
ar: السّويد

en: Swiss Confederation
ar: الاتّحاد السّويسري

en: Switzerland
ar: سويسرا

en: Syrian Arab Republic
ar: الجمهوريّة العربيّة السّوريّة

en: Taiwan
ar: تايوان

en: Taiwan, Province of China
ar: تايوان، محافظة صينيّة

en: Tajikistan
ar: طاجيكستان

en: Tanzania, United Republic of
ar: تنزانيا، جمهوريّة تنزانيا المتّحدة

en: Thailand
ar: تايلاند

en: The Former Yugoslav Republic of Macedonia
ar: جمهوريّة مقدونيا اليوغوسلافيّة السّابقة

en: Timor-Leste
ar: تيمور-ليستي

en: Togo
ar: توغو

en: Togolese Republic
ar: الجمهوريّة التّوغويّة

en: Tokelau
ar: توكيلاو

en: Tonga
ar: تونغا

en: Trinidad and Tobago
ar: ترينيداد و توباغو

en: Tunisia
ar: تونس

en: Turkey
ar: تركيّا

en: Turkmenistan
ar: تركمانستان

en: Turks and Caicos Islands
ar: جزر التّرك و الكايكوس

en: Tuvalu
ar: توفالو

en: US Miscellaneous Pacific Islands
ar: جزر المحيط الهادي الأمريكية

en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
ar: اتحاد الجمهوريات السوفيتية الاشتراكية

en: Uganda
ar: أوغندا

en: Ukraine
ar: أوكرانيا

en: Union of Myanmar
ar: إتّحاد ميانمار

en: Union of the Comoros
ar: إتّحاد جزر القمر

en: United Arab Emirates
ar: الإمارات العربيّة المتحدّة

en: United Kingdom
ar: المملكة المتّحدة

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
ar: المملكة المتّحدة لبريطانيا العظمى و أيرلندا الشّماليّة

en: United Mexican States
ar: الولايات المكسيكيّة المتّحدة

en: United Republic of Tanzania
ar: جمهوريّة تنزانيا المتّحدة

en: United States
ar: الولايات المتّحدة

en: United States Minor Outlying Islands
ar: جزر الولايات المتّحدة الصّغرى النّائية

en: United States of America
ar: الولايات المتّحدة الأميركيّة

en: Upper Volta, Republic of
ar: جمهورية فولتا العليا

en: Uruguay
ar: الأوروغواي

en: Uzbekistan
ar: أوزبكستان

en: Vanuatu
ar: فانواتو

en: Vatican City State (Holy See)
ar: ولاية مدينة الفاتيكان (المقعد المقدّس)

en: Venezuela
ar: فنزويلّا

en: Viet Nam
ar: الفييتنام

en: Viet-Nam, Democratic Republic of
ar: جمهورية فيتنام الدّيموقراطيّة

en: Virgin Islands of the United States
ar: جزر فيرجن الأميركيّة

en: Virgin Islands, British
ar: فيرجن، جزر فيرجن البريطانيّة

en: Virgin Islands, U.S.
ar: فيرجن، جزر فيرجن الأميركيّة

en: Wake Island
ar: جزيرة وايك

en: Wallis and Futuna
ar: واليس و فوتونا

en: Western Sahara
ar: الصّحراء الغربيّة

en: Yemen
ar: اليمن

en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
ar: جمهورية اليمن الشعبية الديموقراطية

en: Yemen, Yemen Arab Republic
ar: الجمهوريّة العربيّة اليمنيّة

en: Yugoslavia, Socialist Federal Republic of
ar: جمهورية يوغسلافيا الفدرالية الاشتراكية

en: Zaire, Republic of
ar: جمهوريّة زائير

en: Zambia
ar: زامبيا

en: Zimbabwe
ar: زمبابوي

en: Åland Islands
ar: جزر آلاند
