iso_3166 3.12.1 - en to it translation catalogue (334 entries)

en: American Samoa
it: Samoa americane

en: Antarctica
it: Antartide

en: Antigua and Barbuda
it: Antigua e Barbuda

en: Arab Republic of Egypt
it: Repubblica araba d'Egitto

en: Argentine Republic
it: Repubblica argentina

en: Azerbaijan
it: Azerbaigian

en: Bahrain
it: Bahrein

en: Belarus
it: Bielorussia

en: Belgium
it: Belgio

en: Bolivarian Republic of Venezuela
it: Repubblica bolivariana del Venezuela

en: Bolivia, Plurinational State of
it: Bolivia, Stato Plurinazionale

en: Bosnia and Herzegovina
it: Bosnia-Erzegovina

en: Bouvet Island
it: Isola di Bouvet

en: Brazil
it: Brasile

en: British Antarctic Territory
it: Territorio britannico antartico

en: British Indian Ocean Territory
it: Territorio britannico dell'Oceano Indiano

en: British Virgin Islands
it: Isole Vergini britanniche

en: Brunei Darussalam
it: Brunei

en: Burkina Faso
it: Burkina-Faso

en: Burma, Socialist Republic of the Union of
it: Repubblica socialista dell'unione della Birmania

en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
it: Repubblica socialista sovietica bielorussa

en: Cambodia
it: Cambogia

en: Cameroon
it: Camerun

en: Canton and Enderbury Islands
it: Isole Canton ed Enderbury

en: Cape Verde
it: Capo Verde

en: Cayman Islands
it: Isole Cayman

en: Central African Republic
it: Repubblica Centrafricana

en: Chad
it: Ciad

en: Chile
it: Cile

en: China
it: Cina

en: Christmas Island
it: Isola Christmas

en: Cocos (Keeling) Islands
it: Isole Cocos (Keeling)

en: Commonwealth of Dominica
it: Commonwealth di Dominica

en: Commonwealth of the Bahamas
it: Commonwealth delle Bahamas

en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
it: Commonwealth delle Isole Marianne settentrionali

en: Comoros
it: Comore

en: Congo, The Democratic Republic of the
it: Repubblica democratica del Congo

en: Cook Islands
it: Isole Cook

en: Croatia
it: Croazia

en: Cyprus
it: Cipro

en: Czech Republic
it: Repubblica Ceca

en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
it: Cecoslovacchia, Repubblica socialista cecoslovacca

en: Côte d'Ivoire
it: Costa d'Avorio

en: Democratic People's Republic of Korea
it: Repubblica democratica popolare di Corea

en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
it: Repubblica democratica di São Tomé e Príncipe

en: Democratic Republic of Timor-Leste
it: Repubblica democratica del Timor orientale

en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
it: Repubblica democratica socialista di Sri Lanka

en: Denmark
it: Danimarca

en: Djibouti
it: Gibuti

en: Dominican Republic
it: Repubblica Dominicana

en: Dronning Maud Land
it: Terra della regina di Maud

en: East Timor
it: Timor Est

en: Eastern Republic of Uruguay
it: Repubblica orientale dell'Uruguay

en: Egypt
it: Egitto

en: Equatorial Guinea
it: Guinea equatoriale

en: Ethiopia
it: Etiopia

en: Falkland Islands (Malvinas)
it: Isole Falkland (Malvine)

en: Faroe Islands
it: Isole Fær Øer

en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
it: Repubblica federale democratica d'Etiopia

en: Federal Democratic Republic of Nepal
it: Repubblica federale democratica del Nepal

en: Federal Republic of Germany
it: Repubblica federale di Germania

en: Federal Republic of Nigeria
it: Repubblica federale della Nigeria

en: Federated States of Micronesia
it: Stati federati di Micronesia

en: Federative Republic of Brazil
it: Repubblica federativa del Brasile

en: Fiji
it: Figi

en: Finland
it: Finlandia

en: France
it: Francia

en: France, Metropolitan
it: Francia metropolitana

en: French Afars and Issas
it: Afars e Issas francesi

en: French Guiana
it: Guyana francese

en: French Polynesia
it: Polinesia francese

en: French Republic
it: Repubblica francese

en: French Southern Territories
it: Territori meridionali francesi

en: French Southern and Antarctic Territories
it: Territori meridionali e antartici francesi

en: Gabonese Republic
it: Repubblica Gabonese

en: German Democratic Republic
it: Repubblica democratica tedesca

en: Germany
it: Germania

en: Germany, Federal Republic of
it: Repubblica federale di Germania

en: Gibraltar
it: Gibilterra

en: Gilbert and Ellice Islands
it: Isole Gilbert ed Ellice

en: Grand Duchy of Luxembourg
it: Granducato di Lussemburgo

en: Greece
it: Grecia

en: Greenland
it: Groenlandia

en: Guadeloupe
it: Guadalupa

en: Hashemite Kingdom of Jordan
it: Regno hascemita di Giordania

en: Heard Island and McDonald Islands
it: Isole Heard e McDonald

en: Hellenic Republic
it: Repubblica Ellenica

en: Holy See (Vatican City State)
it: Santa Sede (Stato della Città del Vaticano)

en: Hong Kong Special Administrative Region of China
it: Regione amministrativa speciale cinese di Hong Kong

en: Hungary
it: Ungheria

en: Iceland
it: Islanda

en: Independent State of Samoa
it: Stato indipendente di Samoa

en: Iran, Islamic Republic of
it: Iran

en: Ireland
it: Irlanda

en: Islamic Republic of Afghanistan
it: Repubblica islamica dell'Afghanistan

en: Islamic Republic of Iran
it: Repubblica islamica dell'Iran

en: Islamic Republic of Mauritania
it: Repubblica islamica di Mauritania

en: Islamic Republic of Pakistan
it: Repubblica islamica del Pakistan

en: Isle of Man
it: Isola di Man

en: Israel
it: Israele

en: Italian Republic
it: Repubblica italiana

en: Italy
it: Italia

en: Jamaica
it: Giamaica

en: Japan
it: Giappone

en: Jordan
it: Giordania

en: Kazakhstan
it: Kazakistan

en: Kingdom of Bahrain
it: Regno del Bahrein

en: Kingdom of Belgium
it: Regno del Belgio

en: Kingdom of Bhutan
it: Regno del Bhutan

en: Kingdom of Cambodia
it: Regno di Cambogia

en: Kingdom of Denmark
it: Regno di Danimarca

en: Kingdom of Lesotho
it: Regno di Lesotho

en: Kingdom of Morocco
it: Regno del Marocco

en: Kingdom of Norway
it: Regno di Norvegia

en: Kingdom of Saudi Arabia
it: Regno dell'Arabia Saudita

en: Kingdom of Spain
it: Regno di Spagna

en: Kingdom of Swaziland
it: Regno dello Swaziland

en: Kingdom of Sweden
it: Regno di Svezia

en: Kingdom of Thailand
it: Regno di Thailandia

en: Kingdom of Tonga
it: Regno di Tonga

en: Kingdom of the Netherlands
it: Regno dei Paesi Bassi

en: Korea, Democratic People's Republic of
it: Corea del Nord

en: Korea, Republic of
it: Corea del Sud

en: Kyrgyz Republic
it: Repubblica del Kirghizistan

en: Kyrgyzstan
it: Kirghizistan

en: Lao People's Democratic Republic
it: Laos

en: Latvia
it: Lettonia

en: Lebanese Republic
it: Repubblica libanese

en: Lebanon
it: Libano

en: Libya
it: Libia

en: Libyan Arab Jamahiriya
it: Libia

en: Lithuania
it: Lituania

en: Luxembourg
it: Lussemburgo

en: Macao Special Administrative Region of China
it: Regione amministrativa speciale cinese di Macao

en: Macedonia, Republic of
it: Repubblica di Macedonia

en: Maldives
it: Maldive

en: Marshall Islands
it: Isole Marshall

en: Martinique
it: Martinica

en: Mauritius
it: Maurizio

en: Mexico
it: Messico

en: Micronesia, Federated States of
it: Micronesia

en: Midway Islands
it: Isole Midway

en: Moldova
it: Moldavia

en: Moldova, Republic of
it: Moldavia

en: Morocco
it: Marocco

en: Mozambique
it: Mozambico

en: Netherlands
it: Paesi Bassi

en: Netherlands Antilles
it: Antille olandesi

en: Neutral Zone
it: Zona neutrale

en: New Caledonia
it: Nuova Caledonia

en: New Hebrides
it: Nuove Ebridi

en: New Zealand
it: Nuova Zelanda

en: Norfolk Island
it: Isola Norfolk

en: Northern Mariana Islands
it: Marianne settentrionali

en: Norway
it: Norvegia

en: Occupied Palestinian Territory
it: Territori palestinesi occupati

en: Pacific Islands (trust territory)
it: Territorio in amministrazione fiduciaria delle isole del Pacifico

en: Palestinian Territory, Occupied
it: Territori palestinesi occupati

en: Panama Canal Zone
it: Canale di Panama

en: Panama, Republic of
it: Repubblica di Panama

en: Papua New Guinea
it: Papua Nuova Guinea

en: People's Democratic Republic of Algeria
it: Repubblica algerina democratica e popolare

en: People's Republic of Bangladesh
it: Repubblica popolare del Bangladesh

en: People's Republic of China
it: Repubblica popolare cinese

en: Peru
it: Perù

en: Philippines
it: Filippine

en: Plurinational State of Bolivia
it: Stao Plurinazionale della Bolivia

en: Poland
it: Polonia

en: Portugal
it: Portogallo

en: Portuguese Republic
it: Repubblica del Portogallo

en: Principality of Andorra
it: Principato d'Andorra

en: Principality of Liechtenstein
it: Principato del Liechtenstein

en: Principality of Monaco
it: Principato di Monaco

en: Republic of Albania
it: Repubblica d'Albania

en: Republic of Angola
it: Repubblica d'Angola

en: Republic of Armenia
it: Repubblica d'Armenia

en: Republic of Austria
it: Repubblica d'Austria

en: Republic of Azerbaijan
it: Repubblica dell'Azerbaigian

en: Republic of Belarus
it: Repubblica di Bielorussia

en: Republic of Benin
it: Repubblica del Benin

en: Republic of Bosnia and Herzegovina
it: Repubblica di Bosnia-Erzegovina

en: Republic of Botswana
it: Repubblica del Botswana

en: Republic of Bulgaria
it: Repubblica di Bulgaria

en: Republic of Burundi
it: Repubblica di Burundi

en: Republic of Cameroon
it: Repubblica del Camerun

en: Republic of Cape Verde
it: Repubblica di Capo Verde

en: Republic of Chad
it: Repubblica del Ciad

en: Republic of Chile
it: Repubblica del Cile

en: Republic of Colombia
it: Repubblica di Colombia

en: Republic of Costa Rica
it: Repubblica di Costa Rica

en: Republic of Croatia
it: Repubblica di Croazia

en: Republic of Cuba
it: Repubblica di Cuba

en: Republic of Cyprus
it: Repubblica di Cipro

en: Republic of Côte d'Ivoire
it: Repubblica della Costa d'Avorio

en: Republic of Djibouti
it: Repubblica di Gibuti

en: Republic of Ecuador
it: Repubblica dell'Ecuador

en: Republic of El Salvador
it: Repubblica di El Salvador

en: Republic of Equatorial Guinea
it: Repubblica della Guinea equatoriale

en: Republic of Estonia
it: Repubblica di Estonia

en: Republic of Finland
it: Repubblica di Finlandia

en: Republic of Ghana
it: Repubblica del Ghana

en: Republic of Guatemala
it: Repubblica del Guatemala

en: Republic of Guinea
it: Repubblica di Guinea

en: Republic of Guinea-Bissau
it: Repubblica di Guinea-Bissau

en: Republic of Guyana
it: Repubblica cooperativistica della Guyana

en: Republic of Haiti
it: Repubblica di Haiti

en: Republic of Honduras
it: Repubblica di Honduras

en: Republic of Hungary
it: Repubblica di Ungheria

en: Republic of Iceland
it: Repubblica d'Islanda

en: Republic of India
it: Repubblica d'India

en: Republic of Indonesia
it: Repubblica d'Indonesia

en: Republic of Iraq
it: Repubblica dell'Iraq

en: Republic of Kazakhstan
it: Repubblica del Kazakistan

en: Republic of Kenya
it: Repubblica del Kenya

en: Republic of Kiribati
it: Repubblica di Kiribati

en: Republic of Latvia
it: Repubblica di Lettonia

en: Republic of Liberia
it: Repubblica di Liberia

en: Republic of Lithuania
it: Repubblica di Lituania

en: Republic of Madagascar
it: Repubblica del Madagascar

en: Republic of Malawi
it: Repubblica del Malawi

en: Republic of Maldives
it: Repubblica delle Maldive

en: Republic of Mali
it: Repubblica del Mali

en: Republic of Malta
it: Repubblica di Malta

en: Republic of Mauritius
it: Repubblica di Mauritius

en: Republic of Moldova
it: Repubblica di Moldova

en: Republic of Mozambique
it: Repubblica del Mozambico

en: Republic of Namibia
it: Repubblica di Namibia

en: Republic of Nauru
it: Repubblica di Nauru

en: Republic of Nicaragua
it: Repubblica di Nicaragua

en: Republic of Niue
it: Repubblica di Niue

en: Republic of Palau
it: Repubblica di Palau

en: Republic of Panama
it: Repubblica di Panama

en: Republic of Paraguay
it: Repubblica del Paraguay

en: Republic of Peru
it: Repubblica del Perù

en: Republic of Poland
it: Repubblica di Polonia

en: Republic of San Marino
it: Repubblica di San Marino

en: Republic of Senegal
it: Repubblica del Senegal

en: Republic of Serbia
it: Repubblica di Serbia

en: Republic of Seychelles
it: Repubblica delle Seicelle

en: Republic of Sierra Leone
it: Repubblica di Sierra Leone

en: Republic of Singapore
it: Repubblica di Singapore

en: Republic of Slovenia
it: Repubblica di Slovenia

en: Republic of South Africa
it: Repubblica del Sud Africa

en: Republic of Suriname
it: Repubblica di Suriname

en: Republic of Tajikistan
it: Repubblica del Tagikistan

en: Republic of Trinidad and Tobago
it: Repubblica di Trinidad e Tobago

en: Republic of Tunisia
it: Repubblica tunisina

en: Republic of Turkey
it: Repubblica di Turchia

en: Republic of Uganda
it: Repubblica dell'Uganda

en: Republic of Uzbekistan
it: Repubblica dell'Uzbekistan

en: Republic of Vanuatu
it: Repubblica di Vanuatu

en: Republic of Yemen
it: Repubblica dello Yemen

en: Republic of Zambia
it: Repubblica dello Zambia

en: Republic of Zimbabwe
it: Repubblica dello Zimbabwe

en: Republic of the Congo
it: Repubblica del Congo

en: Republic of the Fiji Islands
it: Repubblica delle Isole Figi

en: Republic of the Gambia
it: Repubblica della Gambia

en: Republic of the Marshall Islands
it: Repubblica delle Isole Marshall

en: Republic of the Niger
it: Repubblica del Niger

en: Republic of the Philippines
it: Repubblica delle Filippine

en: Republic of the Sudan
it: Repubblica del Sudan

en: Reunion
it: Riunione

en: Romania, Socialist Republic of
it: Repubblica socialista della Romania

en: Russian Federation
it: Russia

en: Rwanda
it: Ruanda

en: Rwandese Republic
it: Repubblica del Ruanda

en: Saint Barthélemy
it: Saint-Barths

en: Saint Helena
it: Sant'Elena

en: Saint Kitts and Nevis
it: Saint Kitts e Nevis

en: Saint Martin (French part)
it: Saint-Martin (Francia)

en: Saint Pierre and Miquelon
it: Saint-Pierre e Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
it: Saint Vincent e Grenadine

en: Sao Tome and Principe
it: São Tomé e Príncipe

en: Saudi Arabia
it: Arabia Saudita

en: Serbia and Montenegro
it: Serbia e Montenegro

en: Seychelles
it: Seicelle

en: Slovak Republic
it: Repubblica slovacca

en: Slovakia
it: Slovacchia

en: Socialist People's Libyan Arab Jamahiriya
it: Gran Giamahiria araba libica popolare socialista

en: Socialist Republic of Viet Nam
it: Repubblica socialista del Vietnam

en: Solomon Islands
it: Isole Salomone

en: Somali Republic
it: Somalia

en: South Africa
it: Sud Africa

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
it: Georgia del Sud e Sandwich australi

en: Southern Rhodesia
it: Rhodesia meridionale

en: Spain
it: Spagna

en: Spanish Sahara
it: Sahara spagnolo

en: State of Israel
it: Stato d'Israele

en: State of Kuwait
it: Stato del Kuwait

en: State of Qatar
it: Stato del Qatar

en: Sultanate of Oman
it: Sultanato dell'Oman

en: Svalbard and Jan Mayen
it: Svalbard e Jan Mayen

en: Sweden
it: Svezia

en: Swiss Confederation
it: Confederazione svizzera

en: Switzerland
it: Svizzera

en: Syrian Arab Republic
it: Siria

en: Taiwan, Province of China
it: Taiwan

en: Tajikistan
it: Tagikistan

en: Tanzania, United Republic of
it: Tanzania

en: Thailand
it: Thailandia

en: The Former Yugoslav Republic of Macedonia
it: Ex Repubblica iugoslava di Macedonia

en: Timor-Leste
it: Timor orientale

en: Togolese Republic
it: Repubblica del Togo

en: Trinidad and Tobago
it: Trinidad e Tobago

en: Turkey
it: Turchia

en: Turks and Caicos Islands
it: Isole Turks e Caicos

en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
it: URSS, Unione delle Repubbliche Socialiste Sovietiche

en: Ukraine
it: Ucraina

en: Union of Myanmar
it: Unione di Myanmar

en: Union of the Comoros
it: Unione delle Comore

en: United Arab Emirates
it: Emirati arabi uniti

en: United Kingdom
it: Regno Unito

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
it: Regno Unito di Gran Bretagna e d'Irlanda del Nord

en: United Mexican States
it: Stati Uniti messicani

en: United Republic of Tanzania
it: Repubblica unita di Tanzania

en: United States
it: Stati Uniti

en: United States Minor Outlying Islands
it: Isole minori statunitensi

en: United States of America
it: Stati Uniti d'America

en: Upper Volta, Republic of
it: Repubblica del Volta superiore

en: Vatican City State (Holy See)
it: Stato della Città del Vaticano (Santa Sede)

en: Venezuela, Bolivarian republic of
it: Repubblica bolivariana del Venezuela

en: Viet Nam
it: Vietnam

en: Viet-Nam, Democratic Republic of
it: Repubblica democratica del Vietnam

en: Virgin Islands of the United States
it: Isole Vergini statunitensi

en: Virgin Islands, British
it: Isole Vergini britanniche

en: Virgin Islands, U.S.
it: Isole Vergini, U.S.

en: Wake Island
it: Isola Wake

en: Wallis and Futuna
it: Wallis e Futuna

en: Western Sahara
it: Sahara occidentale

en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
it: Repubblica democratica popolare dello Yemen

en: Yemen, Yemen Arab Republic
it: Yemen, Repubblica araba dello Yemen

en: Yugoslavia, Socialist Federal Republic of
it: Repubblica socialista federale di Yugoslavia

en: Zaire, Republic of
it: Repubblica dello Zaire

en: Åland Islands
it: Isole Åland
